آموزشی, دستگاه ها پزشکی, زیبایی پوست, مزوتراپی

مزوتراپی | اقدامات و مراقبت هایی که قبل، در حین و بعد از انجام عمل مزوتراپی باید انجام دهید

mesotherapy

چه اقداماتی باید قبل، در حین و بعد از مزوتراپی انجام دهید؟

این روزها درباره مزوتراپی زیاد می شنویم و همه به دنبال این هستند که مزوتراپی چیست؟ ، چه کاربردی دارد، چرا باید استفاده کرد، مزیت‌هایش چیست، معایبش چیست، آیا عوارض دارد و چندین پرسش دیگر؛ اما کمتر کسی به اقدامات قبل از مزوتراپی، در حین انجام و بعد از آن توجه می‌کند. در حقیقت اگر هم توجهی داشته باشند، باید گفت که جزو سؤالات آخرشان است.

البته باز اگر بخواهیم خوشبینانه نگاه کنیم. برای اینکه در بیشتر مواقع گاهی فرد فراموش می‌کند که چنین سؤالی را مطرح کند. در حقیقت بیشتر به دنبال عوارض و خوب شدن است؛ اما به این فکر نمی‌کند که گاهی سستی یا انجام ندادن یکی از همین فعالیت‌هایی که در ادامه می‌نویسیم، می‌تواند نتیجه عمل را برعکس کند.

در ادامه قصد داریم تا به یکی از چالش‌های پزشکان این حوزه و تعداد بیماران پاسخ دهیم. چرا چالش پزشکان؟ احتمالاً برایتان این جمله جالب بوده است. برای اینکه بعضی مراجعه کنندگان به دلیل رعایت نکردن مواردی باعث به وجود آوردن نتیجه عکس شده و در آخر پزشک خود را مقصر می‌دانند. برای اینکه مشکلی برای شما پیش نیاید، در ابتدا بهتر است که اقدامات و مراقبت های لازم را بدانید و رعایت کنید.

 

اقدامات قبل، هنگام و بعد از مزوتراپی

اقدامات قبل، در حین و بعد از مزوتراپی -2

 • حتماً از شب قبل یا حداقل در صبح زود عمل موی سر خود را بشویید. بهتر است که از شامپوهای معمولی استفاده کرده یا با صابون موی سر خود را تمیز کنید. اگر از شامپوی خاصی استفاده می‌کنید، حتماً از قبل با متخصص خود مشورت کنید.
 • مراقب داروهای خود قبل از مصرف باشید. به هیچ وجه نباید از داروهای آسپرین یا ایبوبروفن یا هر داروی انعقاد خون و ضدالتهاب استفاده کنید. اگر بیماری خاصی داشته و مجبور به استفاده از دارو به صورت روزانه هستید، حتماً متخصص را در جریان بگذارید. به هر حال چه بخواهید یا نخواهید، باید در دوز مصرفی خود تغییراتی را به وجود بیاورید.
 • باید گفت که حداقل تا 24 ساعت قبل از شروع و 24 ساعت بعد از پایان، به هیچ وجه از مواد مکمل مو، ژل‌های حالت دهنده، مواد آرایشی، کراتینه و غیره استفاده نکنید. اینکه میگوییم حداقل، برای اینکه ممکن است برای مواردی به دلیل تناسب با عملشان این زمان بیشتر شود.
 • حداقل تا 8 ساعت بعد از مزوتراپی نباید سر خود را شسته یا دوش بگیرید. البته توصیه می‌شود تا 72 ساعت دوش هم نگیرید. بعد از سه روز کم کم می‌توانید سر خود را و آن هم فقط با آب سرد بشویید. مدت زمان این شستن هم نباید بیشتر از 15 دقیقه باشد.
 • ورزش را برای دو روز کنار بگذارید. از آنجا که ورزش تعریق زیادی دارد، باعث می‌شود تا مواد از داخل پوست خارج شده و از این رو نتیجه کاملاً برعکس شود. سعی کنید تا در دوران نقاهت در خانه مانده و از انجام فعالیت‌های عرق زا و سنگین خودداری کنید.
 • تا می‌توانید انواع مایعات از جمله آب بنوشید.
 • مشاهده برآمدگی یا عوارض با نتیجه بیش از حد استاندارد می‌تواند نشان از حساسیت است. در چنین مواقعی باید سریع با کلینیک و پزشک خود تماس بگیرید.
 • به هیچ وجه قرص‌های ویتامینه یا مکمل مصرف نکنید. در بالا هم نوشتید که در صورت نیاز، حتماً با متخصص خود مشورت کنید. البته باید گفت ک مصرف استامینوفن آن هم با دوز خاص اشکالی ندارد.
این مطلب را هم میتونی بخونی  روش‌های ماساژ سر برای رشد مو

 

درد مزوتراپی

در طول درمان پزشک ممکن است که از بی‌حسی موضعی استفاده کند. با اینکه در همه جا نوشته و گفته شده است که مزوتراپی درد ندارد؛ اما بودند افرادی که درد بسیار لحظه‌ای و بسیار خفیفی را تجربه کرده‌اند. به هر حال توصیه می‌شود که تحمل خود را بالا برده و با دید بسیار باز و مثبتی به سمت درمان بروید.

باید این را بدانید که تزریق از طریق سرنگ و سوزن بسیار ریزی انجام می‌شود. ساخت این سرنگ‌ها در اختیار فقط چند شرکت بزرگ خاص است. البته ایران هم توانسته به فناوری تولید این سرنگ‌ها دست پیدا کند. به هر حال قرار است که تزریقی روی پوست شما صورت بگیرد. پس لطفاً در هنگام دیدن سوزن‌ها به دل خود وحشتی راه ندهید.

اصلاً قرار نیست که اتفاق بدی برای شما بیفتد. میزان نفوذ سوزن بین 1 تا 4 میلی‌متر است که عمق پوست شما تعین کننده این اندازه نفوذ خواهد بود. البته ورود سوزن به صورتی دستی یا به با استفاده از دستگاهی به نام مزوگان است.

 

مراقبت های در حین انجام جلسات مزوتراپی

 • اینکه چند جلسه لازم است تا شما درمان مزوتراپی را ادامه دهید، به شرایط شما و تشخیص پزشکان ارتباط دارد. به هیچ وجه درخواست درمان طولانی مدت یا کوتاه مدت را نداشته باشید. اگر درمان شما کمتر از حد تعریف شده باشد، نمی‌توانید به نتیجه دلخواه خود دست یابید.
 • در طول درمان حتماً گوشی موبایل خود را خاموش کنید. به هیچ وجه نباید حرکتی داشته باشید. در این مدت زمان که زیاد هم نیست، باید بی‌حرکت روی صندلی خود نشسته تا متخصص بتواند به راحتی و سریع عمل را انجام دهد.
 •  به هیچ وجه زخم یا التهاب را دستکاری نکنید. همچنین به مناطق آلوده یا با غبار زیاد نروید. برای اینکه اول از همه این غبار ممکن است که اثر منفی روی زخم شما داشته باشد و دوم اینکه شما به هر حال مجبور به استحمام خواهید شد. در صورتی که در ابتدای مقاله هم نوشتیم نباید حداقل بین 8 تا 72 ساعت دوش گرفته و سر خود را با آب بشویید.
 • این درمان به هر حال با عوارضی از جمله اسهال، استفراغ، حالت تهوع، افزایش حساسیت پوستی و برآمدگی همراه است. البته پزشک قبل از شروع شما را با این مسئله آشنا خواهد کرد. در صورت مشاهده یا تجربه هرکدام نباید نگران باشید؛ اما اگر بیش از حد بود و شما را اذیت می‌کرد، حتماً با کلینیک و پزشک خود مشورت کنید.
 • این نکته را در نظر بگیرید که عمل مزوتراپی ممکن است که چند جلسه طول بکشد. اینکه چه تعداد باشد به شرایط شما و تشخیص پزشک بستگی دارد. فقط باید این نکته را در نظر بگیرید که در این صورت حتماً باید توجه ویژه‌ای به اقدامات قبل، حین و بعد داشته باشید. البته همیشه متخصص طوری زمان‌بندی را انجام می‌دهد که مراجعه کننده کمتر اذیت شود.
 • در صورتی که به اشتباه یکی از اقدامات را انجام دهید، خیلی سریع با کلینیک و پزشک خود تماس بگیرید. البته بعضی از اقدامات مشکل خاصی را به وجود نمی آورند؛ اما توصیه می‌شود که حتماً آن‌ها را جدی بگیرید.اقدامات قبل، در حین و بعد از مزوتراپی -3
این مطلب را هم میتونی بخونی  شناخت انواع جنس مو

 

نکته آخر که هر کسی باید آن‌ها را جدی بگیرد، این است که به هیچ وجه پوست خود را قوی فرض نکنید. اینکه پوست من حساس نیست و مشکلی به وجود نمی‌آورد، تفکر بسیار غلطی است. در اینجا پوست شما تا حدی زخم می‌شود. باید بگوییم که یکی از جنبه‌های این عمل زیبایی است. پس انجام یک اقدام نسنجیده می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری را روی پوست شما به وجود بیاورد.

نتیجه گیری

مزوتراپی یک عمل زیبایی به حساب می‌آید. هر عملی نیاز به پیش اقداماتی باید که باید آن‌ها را رعایت کنید. اقداماتی که باید قبل، حین و بعد از مزوتراپی انجام دهید، خیلی ساده است؛ اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که انجام ندادن هر کدام از آن‌ها می‌تواند باعث نتیجه عکس روی عمل و همچنین مشکلاتی برای فرد شود. بهتر است که حتماً قبل از شروع و بعد از تمام شدن، با پزشک خود در این خصوص مشورت کنید.

 

برای مطالعه بیشتر، درباره ی پروتکل های درمانی مزوتراپی  و درمان ریزش مو با مزوتراپی توصیه میکنیم بخوانید

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “مزوتراپی | اقدامات و مراقبت هایی که قبل، در حین و بعد از انجام عمل مزوتراپی باید انجام دهید

 1. Khadijeh hadizadeh گفت:

  سلام توضیحات شما بسیار جامع و کامل هستند
  فقط
  هیچ اشاره ای به داروها نمیکنید
  آیا
  درماهیل
  مزوآروما
  فیوژن
  مزودرمال
  توسکانی
  کدومشو استفاده کنیم بهتره به همراه یا بی همراه مواد دیگه ای

  1. گروه پزشکی جوان گفت:

   سلام
   این نوع انتخاب دارو ، توسط پزشک متخصص صورت میگیرد . در مراجعه ای که به پزشک متخصص دارید با توجه به نوع درمان، نوع دارو را مشخص میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *