بوتاکس

حقایقی درباره بوتاکس که باید بدانید

قبل از اینکه این مقاله کوتاه را مطالعه کنید، از شما میخواهیم یک خواهش کنیم؛ یک عدد کاغذ سفید با خودکار برداشته و باورهای خود را در خصوص بوتاکس بنویسید. ببینید چقدر از این باورها علمی و چقدر ازآنها براساس مطالعه و چقدر از آن‌ها بر اساس حرف دیگران (غیرمتخصص) بوده است؟

متأسفانه بیشتر افرادی که به کلینیک ها مراجعه می‌کنند، سؤالاتی در خصوص بوتاکس و عوارض آن می‌پرسند یا مواردی را بیان می­کنند که اطلاعات درستی نیست. البته نمی‌توانیم بگوییم که همه این سؤالات و باورها غلط هستند؛ اما معمولا با بوتاکس هیچ‌گونه همخوانی ندارند.

برای همین ما در این مقاله قصد داریم تا چند حقیقت یا باور درست را در خصوص استفاده از بوتاکس و عوارض آن برای شما بنویسیم.

حقایق و باورهای بوتاکس

 

  1. بوتاکس درمان کننده نیست، پیشگیری می‌کند

    حقایقی درباره بوتاکس -3

هدف اولیه بوتاکس این است که از چین و چروک‌های عمیق ایجاد شده در پوست شما جلوگیری کند؛ اما قرار نیست همه چین و چروک‌ها برای همه افراد از بین برود. دکتر استیم ویلیامز، متخصص جراحی زیبایی و پوست، در این خصوص می‌گوید:

«همه خط‌های ایجاد شده روی صورت، خط اخم باشد یا چین وچروک، با تزریق بوتاکس از بین نمی‌رود. بوتاکس اتو نیست.»

در حقیقت بوتاکس یک نوع روش ترمیمی است. اگر می‌خواهید که واقعاً اثرات این نوع عمل زیبایی را بهتر روی صورت خود مشاهده کنید، باید قبل از عمیق‌تر شدن چین و چروک، اقدام کنید.

در این صورت وقتی سنتان هم بالاتر برود، دیگر خبری از چین‌های عمیق‌تر نخواهد بود. البته باید گفت که این مسئله برای همه یکسان نیست. افرادی هستند که تمامی چین و چروک صورتشان با تزریق بوتاکس از بین می‌رود؛ اما لازم است که حتماً این مسئله را در نظر بگیرید.

 

  1. بوتاکس موقت است

چه کسی گفته است که بوتاکس دائمی است؟ البته باید گفت که متأسفانه برخی با سوءاستفاده از ناآگاهی مردم اقدام به تبلیغ تزریق بوتاکس دائمی می‌کنند. برخی از این افراد به جای بوتاکس از ژل استفاده می‌کنند. متوسط زمان ماندگاری بوتاکس روی صورت بین 3 تا 6 ماه است. 6 حداکثر زمانی است که اثر آن روی صورت شما می‌ماند. البته بعد از 6 ماه اثر این عمل کامل از بین نمی‌رود؛ اما دیگر مانند حالت اول نیست. در هر بار هم زودتر از سه ماه نباید مجدداً اقدام کنید.

  1. شاید به بدن شما آسیب برساند

تزریق ماده به داخل پوست شما از طریق سوزن انجام می‌شود. البته باید گفت که این سوزن‌ها با سوزن‌های واقعی بیرون بسیار متفاوت هستند. این نوع‌ها خیلی نازک بوده و فقط مناسب استفاده برای همین کاربری است؛ اما نمی‌توان درد لحظه‌ای آن‌ها را نادیده گرفت. درد لحظه‌ای یعنی درد در عرض چند میلی‌ثانیه که حتی می‌توان آن را نادیده گرفت.

به هر حال شاید برای برخی همین درد کوچک هم خیلی باشد؛ اما کمتر کسی بود که از سوزن بوتاکس گله کند. مسئله دیگر صدای ورود ماده به صورت است. البته این مسئله هم شاید بتوان کمی سلیقه ای دانست. از آنجا که سرنگ به گوش شما بسیار نزدیک است، از این رو ممکن است در هنگام فشار ته سرنگ و خالی شدن آن، صدای بسیار خفیفی هم شنیده شود. به هر حال تجربه‌ای است که برخی افراد بیان کرده است.

اما بوتاکس ممکن است که باعث آسیب به بدن شما شود که به اصطلاح به آن عوارض می‌گویند و بر اساس شرایط بدنی هرکسی متفاوت است. ضعف عضلانی، مشکلات بینایی، دشواری در تکلم، مشکلات تنفسی و از دست دادن کنترل ادرار از جمله عوارض بوتاکس است. این عوارض چه زمانی به وجود می‌آید؟

زمانی که شما به یک مرکز غیرمجاز و غیربهداشتی مراجعه کرده و یک فرد با دانش تخصصی کم این عمل را انجام دهد. متخصص مربوطه همیشه قبل از انجام بوتاکس چندین سؤال از فرد کرده تا بداند که آیا می‌توان این عمل را روی صورت شخص انجام داد یا خیر.

 

  1. فقط برای چند ساعت نمی‌توانید کاری انجام دهید

یک باور غلط در خصوص بوتاکس این است که شما نمی‌توانید تا آخر مدت زمان ماندگاری آن، کاری انجام دهید. باید بدانید که فقط بعد از چند ساعت یا چند روز بعد از عمل شما نباید فعالیت‌هایی را به منظور جلوگیری از کبودی یا خونریزی و دیگر مشکلات انجام دهید.

نباید ورزش کنید، نباید قرص ایبوبروفن یا هر نوع رقیق‌کننده خون مصرف کنید، تمرینات سنگین نباید انجام دهید، نباید سرتان را برای یک یا دو ساعت خم کرده و رو به جلو باشد. این‌ها بعضی از مواردی هستند که بعد از تزریق بوتاکس باید رعایت کنید. البته همه این موارد را متخصص بعد از انجام عمل به شما خواهد گفت.

 

  1. برای همه است

برخی فکر می‌کنند که بوتاکس فقط برای افراد خیلی پولدار یا سلبریتی ها است. اصلاً این‌طور نیست. بوتاکس هزینه‌بر است؛ اما اگر پوست صورتتان در آستانه چروک‌های جدی یا هر مسئله دیگری است، انجام تزریق آن حتماً توصیه می‌شود.

انجام این عمل را حتی نباید تا زمان عروسی یا تولد دوستان خود به تعویق بیندازید. ضمن اینکه فقط برای زیبایی استفاده نمی شود و کاربرد های دیگری هم دارد.

حقایقی درباره بوتاکس -2

  1. ناهنجاری اخلاقی نیست

بوتاکس هنوز در جامعه ما رواج پیدا نکرده است. برخی هنوز آن را عمل خوبی نمی‌دانند. این مسئله دلایل زیادی دارد؛ تبلیغ نامناسب، خرافات به وجود آمده و اینکه برای نسل جدید است. این عمل به هیچ وجه یک عمل ناهنجار اخلاقی نیست. کسی که این کار را انجام می‌دهد، به سلامتی خود و پوست خود اهمیت می‌دهد.

در ابتدا هم برای شما نوشتیم که بوتاکس اول از همه یک عمل پیشگیرانه است تا اینکه درمانی باشد. اتفاقاً با توجه به آماری که بیشتر پزشکان متخصص داده‌اند، جوانان بیشترین متقاضیان انجام این کار هستند. نکته دیگر اینکه بوتاکس اصلاً جنسیت ندارد. برخی استفاده از آن فقط برای زنان می‌دانند؛ در صورتی که این تصور اشتباهی است. مردان هم می‌توانند با توجه به شرایط خود رو به تزریق این ماده بیاورند.

 

حقایقی درباره بوتاکس -1

  1. ترس دارد؛ اما فقط برای بار اول

به هر حال طبیعی است برای افرادی که فقط اولین بار اقدام به تزریق می‌کنند، ترسی وجود داشته باشد. بوتاکس شاید در حد آزاد شدن انرژی مانند ماساژ نباشد؛ اما واقعاً احساس خنکای خوبی به فرد خواهد داد.

این احساس خوب را از دو جنبه می‌توان بررسی کرد: یکی اینکه بوتاکس می‌تواند در درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله میگرن و غیره مؤثر باشد.

پس وقتی فردی این عمل را انجام می‌دهد، حداقل تا چند ماه از تا حدی از شر این بیماری‌ها راحت خواهد بود. دوم اینکه حس زیبایی به فرد می‌دهد. زیباتر شدن صورت اعتماد به نفس را در فرد افزایش می‌دهد.

 

 

 

نتیجه‌گیری

بوتاکس خطرناک است، عوارض بدی دارد، هزینه‌بر است، موقتی است؛ این‌ها نمونه نقدهای منفی است که در خصوص تزریق این ماده در بین مردم استفاده شده و بیان می‌شود.

باید گفت که بیشتر این گفته­ها ناشی از تفکرات و باورهای غلط است. تفکراتی که مطالعه‌ای شاید پشت آن‌ها نباشد. البته ما هم این موارد را انکار نمی‌کنیم؛ اما به شرطی که شما به یک کلینیک غیرمعتبر مراجعه کنید.

متأسفانه هیچ چیزی مانند باور یا اطلاعات غلط دادن نمی‌تواند باعث ایجاد شبهه‌ای در مورد آن شود. این‌ها بیشتر شبیه به شایعه بوده و حالا به چه دلیل در جامعه رواج پیدا کرده و چه کسی آن‌ها را ساخته است، در اینجا ما اصلاً نمی‌خواهیم بحث کنیم.

بعضی باورها تا حدی درست هستند؛ اما آن برای زمانی است که ماده استفاده شده بیش از حد مجاز باشد. در حالت کلی، توصیه می­کنیم که حتما قبل از شروع و تزریق بیماری­های خود را به پزشک بیان کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *