دسته‌بندی نشده, زیبایی, زیبایی پوست, ژل, فیلر

خطوط ماریونت

خطوط ماریونت

خطوط ماریونت و چرخش گوشه لبها به سمت پایین در اثر عضله پایین برنده گوشه دهان و همچنین کاهش توده بافت نرم اطراف دهانی ایجاد می شوند. این خطوط سبب ایجاد حالت غمگین یا بدخلق در صورت می گردند .تزریق توکسین بوتولینوم در عضله پایین برنده گوشه لب سبب مهار انقباض عضله و درنتیجه بالا رفتن گوشه لب و کاهش عمق خطوط ماریونت می شود .

موارد انجام (اندیکاسیون ها)

خطوط ماریونت

بالا بردن گوشه پایین افتاده دهان

بهبود طرح لبخند

آناتومی

به گزارش سایت siobeauty چروک ها خطوط خایونت یا خطوط melomental  از کمیسور (گوشه )دهان به پایین به طرف خطوط فکی امتداد می یابند . کمیسور دهانی محلی است در گوشه دهان که لب بالا و پایین در آن به هم می رسند .

عضلات هدف . هدف از تزریق توکسین بوتولینوم جهت رفع خطوط ماریونت عضله پایین برنده گوشه دهان است . این عضله مثلثی

شکل از لبه فک تحتانی (مندیبل) منشا گرفته و به گوشه دهان متصل می شود .الیاف فوقانی عضله پلاتیسما در نزدیکی مندیبل با الیاف عضله پایین برنده گوشه دهان دهم می آمیزند و ممکن ایت در ایجاد خطوط ماریونت نقش داشته باشند.

عملکردهای عضله . عضله پایین برنده گوشه دهان در هنگام اخم کردن فعال شده و عملکرد آن کشیدن گوشه دهان به سمت پایین است .این عضله عملکردی متضاد با عضلات بالا برنده گوشه دهان (عضله بالا برنده گوشه دهان،زایگوماتیک ماژور و زایگوماتیک مینور) دارد که با لبخند زدن فعال می شوند . جهت حرکت غذا داخل دهان وجویدن غذا نیاز به قدرت کافی این عضله است .همچنین این عضله بالا رفتن گوشه دهان بدنبلا لبخند زدن را محدود می کند.

عضلاتی که باید از آنها اجتناب گردد. عضله پایین برنده لب تحتانی که بخش مرکزی لب تحتانی را پایین می برد در سمت داخل عضله پایین برنده گوشه دهان قرار و در درمان خطوط ماریونت باید از آن پرهیز گردد .همچنین از عضله بوکسیناتور که در صاف کردن گونه دخیل است و درخارج عضله پایین برنده گوشه دهان قرار .نیز می بایست اجتناب شود.

خظ ماریونت یا خط غم

خطوط ماریونت یا خط غم

ارزیابی بیمار

شرح حال اجتماعی شامل شغل /فعالیتهایی که نیاز به عملکرد بی نقص دهانی داردند (مثل نوازنده های سازهای بادی ،بازیگران ،خوانندگان و سخنرانان محافل عمومی ) اخذ می گردد .

ماهیت دینامیک (ایجاد بدنبال انقباض)یا استاتیک (وجود در هنگام استراحت )خطوط ماریونت وچرخش گوشه دهان به پایین ارزیابی می گردد.

ایجاد انقباض در عضلات تحت درمان

از بیمار بخواهیدکه تغییرات چهره زیر را انجام دهد:

دندانهای خود را برهم فشار دهد و گوشه دهان را به سمت پایین بکشد .

دندانهای پایین خود را به شما نشان دهد

اخم کند

بگوید “ایی”

هدف درمانی

مهارنسبی عضله پایین برنده گوشه دهان

رقیق سازی بوتاکس

100 واحد از پودر بوتاکس را با 4 سی سی از سالین ایتریل فاقد ماده نگهدارنده جهت تزریق رقیق نمایید .

ترکیبات مختلف توکسین بوتولینوم قابل تبدیل به یکدیگر و معادل سازی نیستند وتمامی مقادیر مرجع درمورد OBTX) ( A  toxin  onabotulinum اختصاصا اشاره به نام تجاری Botox دارد.

دوز شروع

مردان و زنان : دوز کلی (دوطرفه ) 5 واحد از OBTX

بی حسی

در اکثر بیماران نیازی به بی حسی نیست اما درصورت نیاز ممکن است از کیسه یخ استفاده شود .

تجهیزات درمان

تجهیزات کلی مربوط به تزرق

بوتاکس زیبایی رقیق شده

سر سوزن 0.5 اینچی gauge 30

مرور پروسیجر

تزریق ها را در ناحیه ایمتن (Saftey Zone  ) خطوط ماریونت انجام دهید . ناحیه ایمن دست کم 1    سانتیمتر قدام حاشیه عضله ماستر (masseter  ) و درخلف خطوط ماریونت در فاصله 2 سانتیمتری از لبه مندیبل قرار دارد لبه قدامی عضله ماستر را می توان از طریق لمس قسمت میانی مندیبل و درخواست از ببیمار مبنی بر انقباض عضله از طریق فشار دادن دندانها به هم شناسایی

کرد . خطوط ماریونت خطوطی هستند که از گوشه دهان به شکل عمود بر فک ( در هنگام استراحت ) امتداد می یابند .

این مطلب را هم میتونی بخونی  روش‌های ماساژ سر برای رشد مو

تزریق دقیق در عضله پایین برنده گوشه دهان از طریق مشاهده و لمس مستقیم عضله منقبض صورت می گیرد . اگر نمی توان عضله پایین برنده گوشه دهان را لمس نمود تزریق توکسین بوتولینوم نباید صورت گیرد.

در درمان خطوط ماریونت توکسین بوتولینوم به شکل داخلی عضلانی تزریق می گردد

تزریق در زیر ناحیه ایمن خطوط ماریونت ممکن است عضلات کنترل کننده بخش مرکزی لب تحتانی (مثل عضله پایین برنده لب پایین ) را تحت تاثیر قرار داده و با خطر غیر قرینگی لب همراه است .

تزریق در خارج ناحیه ایمن خطوط ماریونت ممکن است عضله بوکسیناتور گونه را تحت تاثیر قرار داده و با افزایش خطر شلی گونه همراه است .

تزریق خیلی نزریک به لب در خارج ناحیه ایمن خطوط ماریونت ممکن است عضله اوربیکولاریس اوریس (گرد دهانی )را تحت

تاثیر قرار دهد و با افزایش خطر اختلال عملکرد دهانی همراه است .برای مشاوره رایگان به کارشناسان گودبرگ و اطلاع قیمت از ژل به سایت گودبرگ مراجعه کنید.

روش تزریق

1.پشت صندلی بیمار را تا زاویه 60  درجه بخوابانید .

2.ناحیه ایمن خطوط ماریونت را مشخص کنید.

3.بخش تحتانی عضله پایین برنده گوشه دهان را که در ناحیه ایمن قرار دارد از طریق درخواست از بیمار مبنی بر انقباض عضله با استفاده از تغییرات چهره دکر شده در بالا مشخص نموده و آنرا لمس کنید .

4.نقاط تزریق را مشخص کنید . نقطه ورود سوزن در محل تقاطع امتداد چین نازولبیال با خط عمودی است که از کانتوس خارجی می گذرد .

5.از یخ برای بی حسی استفاده کنید. (انتخابی)

6.پوست ناحیه تزریق را با الکل تمیز نموده و اجازه بدهید تا خشک شود

7.پزشک در سمتی از بیمار که قرار است تزریق در آن طرف صورت گیرد می نشیند .

8.در حالی که عضله پایین برنده گوشه دهان در وضعیت انقباض است سوزن را دست کم از یک سانتیمتری پایین گوشه دهان وارد عضله کنید. سوزن را به سمت گوشه دهان برانید تا نوک آن داخل عضله پایین برنده گوشه دهان قرار بگیرد و 2/5 واحد از OBTX را تزریق کنید

9.محل تزریق را به سمت پایین فشار دهید

10.این روش تزریق را برای سمت مقابل صورت نیز انجام دهید .

خطوط ماریونت یا خط غم

خطوط ماریونت یا خط غم

نتایج

کاهش خطوط ماریونت ،قدرت عضله پایین برنده گوشه دهان و بالارفتن گوشه دهان 2   هفته پس از تزریق توکسین بوتولینوم قابل مشاهده هستند . نتایج تزریق توکسین بوتولینوم در نیمه تحتانی صورت در مقایسه با تغییرات قابل توجه در نیمه فوقانی صورت اندک است . زمانی که از بیماران خواسته می شود که تغییرات مزبور مربوط به قبل و بعد تزریق در خطوط دینامیک را در هنگام تغییرات چهره مقایسه کنند، آنها بیشتراین تغییرات را درک می کنند .برای خرید ژل دنبی S به سایت گودبرگ مراجعه کنید. ژل دنبی S باعث حفظ رطوبت پوست، ترمیم بافت ها و پوست ، انعطاف پذیری پوست برای رشد و ترمیم و تولید کلاژن و الاستین می شود.

طول مدت اثر وفواصل تزریق

عملکرد عضله در نواحی درمانی بتدریج در عرض 2_3 ماه پس از تزریق توکسین بوتولینوم بر می گردد .

زمانی که عملکرد عضله پایین برنده گوشه دهان برگشت نمود تزریق مجدد توکسن بوتولینوم توصیه می شود.

پیگیری و درمان

بیماران 2 هفته پس از تزریق توکسین بوتولینوم جهت ارزیابی تضعیف عضله پایین برنده گوشه دهان ،کاهش خطوط ماریونت ،بالارفتن گوشه دهان و حفظ عملکرد دهانی مورد معاینه قرار می گیرند. موضوعات شایعی که در ویزیت پیگیری با آن مواجه

می شویم عبارتند از :

باقی ماندن قدرت عضله پایین برنده گوشه دهان. اگر توده عضلانی بیمار بیش از حد مورد انتظار باشد یا توکسین بوتولینوم در محل نامناسب تزریق شود عضله پایین برنده گوشه دهان را می توان با یک تک تزریق مجدد 1/25_2/5 واحد از OBTAX در هر سمت (بسته به شدت فعالیت عضلانی موجود )برطرف نمود . بیمار مجددا 2 هفته پس از تزریق مجدد ویزیت می شود .دوز موثر توکسین بوتولینوم جهت تزریق در عضله  پایین برنده گوشه دهان از طریق اضافه کردن دوز اولیه به دوز تک تزریق مجدد حاصل می گردد . در نتیجه در تزریق بعدی بیمار جهت رفع خطوط ماریونت حدود2_3  ماه بعد از این دوز در ابتدا استفاده کنید .

این مطلب را هم میتونی بخونی  تزریق همزمان ژل و بوتاکس

باقی ماندن خطوط ماریونت .خطوط ماریونت استاتیک همراه با چرخش گوشه دهان به سمت پایین بطور معمول نیاز به ترکیب با با فیلر درمی جهت دستیابی به نتایج قابل توجه دارد.

اختلال عملکرد خفیف دهانی . مشکل در بیرون ریختن مایعات از دهان (برای مثال پس از مسواک زدن)و باقی ماندن مقدار اندک غذا در شیار لثه ای گونه ای قابل انتظار است و نشان می دهد که از دوز کافی استفاده شده است این اثرات بطور معمول خودبخود و در عرض 2_3  هفته از میان می روند .

عوارض و درمان

عوارض کلی مربوط به تزریق

غیرقرینگی لب یا تغییر شکل (استاتیک یا دینامیک)

صاف شدن  گونه

اختلال عملکرد دهان و متعاقب آن آبریزش از دهان و اختلال در بستن دهان ،خوردن و آشامیدن

غیرقرینگی لب ممکن است در اثر تزریق نامساوی توکسین بوتولینوم در عضلات پایین برنده گوشه دهان رخ دهد. در سمتی که تزریق ناکافی صورت گرفته است پایین افتادگی گوشه دهان در اثر انقباض این عضله مشاهده می شود . این مساله را می توان با تزریق مجدد توکسین بوتولینوم در ناحیه درمان نشده جهت کاهش قدرت باقی مانده عضله پایین برنده گوشه دهان برطرف کرد.

غیرقرینگی لب همچنین ممکن است در اثر تزریق در سمت داخل یا انتشار توکسین بوتولینوم بداخل عضله پایین برنده لب تحتانی رخ دهد . عملکرد عضله پایین برنده لب تحتانی ،پایین آوردن بخش مرکزی لب است و در نتیجه شل شدن این عضله متعاقب تزریق توکسین بوتولینوم منجر به بالا رفتن لب می شود . که بویژه در هنگام لبخند زدن نمایان می گردد . این اثر بطور معمول در عرض 2_4 هفته خود بخود رفع می گردد . از طریق تزریق 1/25 واحد از  OBTX  در عضله پایین برنده لب تحتانی سمت غیر درگیر نیز می توان این مشکل را رفع نمود . به هرحال اگر غیر قرینگی لب ناشی از تزریق در عضله پایین برنده لب تحتانی قابل توجه نباشد انتظار و تحت نظر گرفتن بیمار جهت رفع خودبخودی اثر توکسین بوتولینوم توصیه می شود.

صاف شدگی گونه ممکن است ناشی از تزریق در سمت خارج یا انتشار توکسین بوتولینوم به داخل عضله بوکسنیاتور باشد . بیماران ممکن است دچار اختلال در جویدن شده و مستعد گاز گرفتن گونه شوند .

اختلال عملکرد دهانی یک عارضه شدید و نادر است که ممکن است  سبب آبریزش از دهان و اختلال در بستن ، خوردن و آشامیدن شود. تزریق خیلی نزدیک به لب ممکن است عضله اوربیکولاریس اوریس را که جهت کفایت عملکرد دهانی ضروری است درگیر

سازد . هیچ درمان اصلاحی برای این عوارض وجود نداشته و پس از رفع اثر توکسین پس از 2_3 خودبخود رفع می شوند .

تزریق توکسن بوتولینوم در نواحی مختلف نیمه تحتانی صورت

نیمه تحتانی صورت یک منطقه با فعالیت بالا است که مسوول صحبت کردن ،خوردن و آشامیدن است . در نتیجه توصیه می شود که در درمان این ناحیه از یک رویکرد محافظه کارانه به صورت تزریق چرخشی استفاده کنید به گونه ای که در یک زمان واحد تزریق توکسین بوتولینوم را تنها در یک منطقه انجام دهید .

درمان ترکیبی زیبایی و به حداکثر رساندن نتایج

خطوط ماریونت استاتیک . خطوط ماریونت استاتیک و چرخش گوشه دهان به سمت پایین به خوبی ترکیب درمان با فیلر درمی و توکسین بوتولینوم پاسخ می دهد.

شما می توانید برای خرید محصولات زیبایی به سایت گودبرگ مراجعه کنید.

هزینه

هزینه تزریق توکسین بوتولینوم در خطوط ماریونت در آمریکا 125_200 دلار در هر تزریق 25_40  دلار برای هر واحد OBTX است . این روش یک درمان پیشرفته بوده و هزینه آن بیشتر از تزریق در نواحی اولیه (ابتدایی) در مناطق فوقانی صورت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *