آموزشی, دستگاه ها پزشکی, سایر دستگاه ها, میکروسکوپ آزمایشگاهی

میکروسکوپ آزمایشگاهی

میکروسکوپ

میکروسکوپ آزمایشگاهی

میکروسکوپ آزمایشگاهی : اصطلاح میکروسکوپ از ترکیب دو واژه ی ” micro” به معنای ریز و “scope ” به معنای دیدن تشکیل شده است. همان گونه که از نام آن مشخص است، این وسیله برای مشاهده اجسام بسیار ریز توسط چشم عادی مورد استفاده قرار می گیرد.

میکروسکوپ ها انواع مختلفی دارند که رایج ترین نوع آن همان میکروسکوپ نوری است که بااستفاده از نور تصویری از نمونه ایجاد می کند. علاوه بر این نوع ، انواع مختلفی برای این وسیله می توان معرفی کرد که از این قبیل می توان به میکروسکوپ الکترونی و نیز انواع متنوع میکروسکوپ هایی که از طریق پروب ، عمل اسکن کردن و ایجاد تصویر را انجام می دهند، اشاره کرد.

 

میکروسکوپ

میکروسکوپ

 

برای مشاهده نحوه کار با میکروسکو آزمایشگاهی بروی این لینک کلیک کنید

اساس کار

سه قسمت اصلی میکروسکوپ عبارت است از:

بدنه ی میکروسکوپ ( ساختار اصلی ) ، منبع نور و پایه ی میکروسکوپ.

بدنه ی میکروسکوپ از عدسی ها، دوربین دوچشمی، شکاف دهنده ی پرتوی نور، تغییر دهنده ی بزرگنمایی، کنترل کننده ی کانون قرار گیری جسم، عدسی شی ء و یک اتصال دو طرفه به پایه ی میکروسکوپ تشکیل یافته و وظیفه ی انجام انواع بزرگ نمایی های اپتیک از اجسام کوچک را جهت داشتن تصویری واضح تر و بزرگ تر از محل انجام فرایند بررسی جسم را به عهده دارد.

شکاف دهنده ی اشعه ی نور

شکاف دهنده ی اشعه ی نور، برای ناظر دوم به کار گرفته شده و امکان نصب دوربین و مشاهده ی تصویر بر روی مانیتور را فراهم می آورد.

منبع نور میکروسکوپ اکثر مواقع به فرم یک منبع نور سرد است که بر روی پایه نصب شده و توسط فیبرهای نازک با هدایت نور به محل مورد نظر، جسم را از طریق دو مسیر متفاوت با کاهش سایه های موجود نمایان تر می سازد.

پایه ی میکروسکوپ

پایه ی میکروسکوپ از یک سری اتصالات چرخان با قابلیت حفظ تعادل تشکیل شده که امکان حرکت آرام برای قرار گرفتن در بهترین مکان را جهت مشاهده ی جسم فراهم می آورد. همچنین امکان قفل نمودن میکروسکوپ بر روی یک تکیه گاه فلزی ( میله ی صلب) نیز وجود دارد تا حتی الامکان کمترین لرزش ممکن حین استفاده از میکروسکوپ بر روی ناحیه ی قرار داده شده روی بدن ایجاد گردد.

میکروسکوپ های آزمایشگاهی بر اساس استفاده از نور مرئی است که از طریق سیستم عدسی متمرکز می شود و امکان بزرگ نمایی را فراهم می آورد. از این میکروسکوپ می توان در بخش بیوشیمی، هماتولوژی، سایتولوژی، هیستولوژی و میکروبیولوژی استفاده نمود.

 

میکروسکوپ آزمایشگاهی چیست ؟

Description

A new generation of microscopes feature plan finite or high contrast (HC) infinity corrected plan optics. Equipped with 5w LED lamp, field diaphragm, abbe condensers and other optical components, the standard Köhler illumination system delivers consistently bright and free-from-glare specimen illumination, which optimizes a high image quality with brighter and sharper resolutions for photomicrography. The compact body is designed for flexibility which can perform various applications such as brightfield, darkfield, phase contrast, and polarization. Trinocular microscope can be equipped with digital camera and LCD screen for photo and video documentation and image analysis. Limited 5 year warranty.

Specifications
Viewing HeadSiedentopf Binocular or Trinocular head, 30° inclined and 360° rotatable, Interpupillary adjustment of 48mm-75mm
EyepieceHigh eyepoint WF 10x/22mm with diopter adjustable
NosepieceReversed, quadruple or quintuple
ObjectivesPlan Finite:
۴x/0.1 160/0.17, 10x/0.25 160/0.17, 40xR/0.65 160/0.17, 100xR/1.25 oil 160/0.17
Models: NYMCS-3007 & NYMCS-3009
 
HC Infinity Plan:
۴x/0.10 ∞/۰٫۱۷, ۱۰x/0.25 ∞/۰٫۱۷, ۲۰x/0.40 ∞/۰٫۱۷, ۴۰xR/0.65 ∞/۰٫۱۷, ۱۰۰xR/1.25 ∞/۰٫۱۷
Models: NYMCS-3007HC & NYMCS-3009HC
Focusing SystemLow position coaxial coarse and fine focus adjustment knobs, 37.7mm per coarse rotation, 0.1mm per fine rotation, fine focus graduation of 1um, calibration 0.002mm
Stage۲۱۶mm x 150mm built-in double layer mechanical stage, Graphite surface, rounded edges, Non-extending rack, Cross travel range of 55mm x 75mm, Verniers for X/Y coordinates
Condenser۱٫۲۵ Abbe condenser with iris diaphragm position guide markings for different objectives.
IlluminationBuilt-in Köhler illumination with field diaphragm, 5w LED for optimum illumination

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *