کاتاراکت یا آب مروارید، یک بیماری چشمی است که در آن، ناحیه ابرمانند بدون دردی روی عدسی چشم ایجاد می‌شود. این ضایعه درواقع کدورت عدسی بیمار است که بصورت مه‌آلود شدن دید، خود را نشان می‌دهد. این حالت موجب اختلالاتی در دید و تاری دید می‌شود. آب مروارید اغلب در افراد مسن اتفاق می‌افتد. تصویر سمت چپ چشم سالم و تصویر سمت راست نشانگر یک آب مروارید کاملاً رسیده است.
درمان آب مروارید

درمان آب مروارید

علت آب مروارید

عدسی چشم ترکیبی از آب و پروتئین است. پروتئین‌ها به نحوی قرار گرفته‌اند که عدسی را شفاف نگه می‌دارند و باعث عبور نور از آن می‌شوند. آب مروارید به دنبال تغییراتی در ساختار پروتئینی عدسی چشم و تجمع آن‌ها در بعضی نواحی عدسی ایجاد می‌شود. این حالت باعث به وجود آمدن ناحیه‌ای کدر روی عدسی چشم می‌گردد. گرچه علت اصلی ایجاد آب مروارید مشخص نیست اما براساس عوامل ایجاد کننده، بیماری آب مروارید به چند دسته تقسیم می‌شود که در ادامه آورده شده است.

انواع آب مروارید

آب مروارید وابسته به سن: این نوع از آب مروارید که شایع‌ترین علت است، در نتیجه افزایش سن ایجاد می‌شود.
آب مروارید مادرزادی: گاهی در نتیجه عفونت داخل رحمی، آسیب یا عدم تکامل کافی قبل از تولد، نوزادان مبتلا به آب مروارید به دنیا می‌آیند یا ممکن است در اوایل کودکی مبتلا به آب مروارید شوند.
آب مروارید ثانویه: در نتیجه برخی بیماری‌ها مثل دیابت، سموم، مصرف داروهای خاص مثل کورتیکواستروئید یا دیورتیک و اشعه ماورای بنفش، آب مروارید می‌تواند ایجاد شود.
آب مروارید پس از ضربه: این نوع از آب مروارید به دنبال ضربه به چشم ایجاد می‌شود.
به طور کلی عواملی مثل دود سیگار، آلودگی هوا و مصرف زیاد الکل نیز می‌توانند خطر ابتلا به آب مروارید را افزایش دهند.